Jak ułatwić sobie prowadzenie firmy przy pełnej księgowości?

Obsługa finansowo-księgowa to podstawowe zadanie każdej firmy. Niestety, wciąż zmieniające się przepisy i potrzeba dostosowania się do nich sprawia, że coraz więcej właścicieli firm decyduje się na korzystanie z usług biura księgowego. Pozwala to nie tylko na dostosowanie się do zmieniających się przepisów, ale zwiększenie kontroli nad przepływem wszelkim dokumentacji związanej z finansami. 

Czym jest pełna księgowość?

Prowadzenie księgowości to podstawowe zadanie każdego przedsiębiorcy. Właśnie w ten sposób dokumentowany jest każdy zakup, wydatek czy ruch związany z funkcjonowaniem firmy. Jedni przedsiębiorcy zobowiązani są do prowadzenia uproszczonej księgowości, podczas gdy od innych wymaga się prowadzenia pełnej księgowości. Uproszczona księgowość może być prowadzona przez właściciela, ponieważ nie będzie wymagała zbyt wielu formalności. Ponadto wystarczy ściągnąć jeden z bezpłatnych programów do księgowania, by mieć wszystko pod kontrolą i właściwie na wyciągnięcie ręki. W przypadku pełnej księgowości ilość formalności i zadań z tym związanych jest znacznie większa. Dlatego, nawet jeśli do tej pory prowadząc ją w uproszczonej wersji, ktoś radził sobie sam, to po zmianie będzie wymagał wsparcia ze strony profesjonalisty.

Pełna księgowość to nie tylko prowadzenie ksiąg rachunkowych czy też zgłoszenia rejestracyjne lub aktualizacyjne. Bardzo często do systematycznie wykonywanych zadań należy zaliczyć wysyłkę deklaracji podatkowych, ale również bilans comiesięczne, czy takie realizowane na konkretne potrzeby. Oczywiście prowadzenie pełnej księgowość to ciągłe przygotowanie dokumentów dla różnych podmiotów, wśród nich można wyróżnić nie tylko US, ZUS, ale także GUS czy KRS. Po zapoznaniu się z zakresem zadań wiele osób jest zainteresowanych współpracą z firmą, która będzie w sposób kompleksowy je realizowana. Oczywiście, nawet jeśli do tej pory rozliczeniami zajmowała się księgowa, to przy pełnej księgowości zwyczajnie będzie to zbyt wiele dla jednej osoby, co stawia przedsiębiorcę przed nie lada problemem.

Jak ułatwić sobie prowadzenie firmy przy pełnej księgowości?

Oczywiście można stworzyć dział księgowy, jednak wymaga to nie tylko ogromnego zaplecza finansowanego w celu przygotowania miejsc pracy, etatów i późniejszego utrzymania. Dlatego coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na alternatywne rozwiązanie, jakim jest zlecenie, prowadzi ksiąg rachunkowych firmie zewnętrznej.

Biuro księgowe to dobra decyzja?

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że wszelkie formalności związane z finansami i księgowością będą w sposób kompleksowy realizowane przez jedną firmę. Ponadto warto ustalić, co jaki czas oczekujemy raportów związanych z powierzonymi zadaniami. Niewątpliwie dużą zaletą jest oczywiście to, że na każdym kroku ma się wgląd w bieżące sprawy, co pozwala na zorientowanie się w sytuacji, jak i również pozwala na kontrolowanie funkcjonowania firmy od tej strony.

Profesjonalne biuro księgowe nie tylko w sposób kompleksowy prowadzi księgi rachunkowe, czy też wyznacza wynik finansowy, ale również wspiera w trakcie kontroli czy zajmuje się wysyłką deklaracji podatkowych do urzędów. Kompleksowy zakres usług pozwala na wybranie takiego wariantu współpracy, który pod każdym względem będzie odpowiadał na potrzeby i oczekiwania konkretnej firmy. Wszelkiego rodzaju sprawy księgowe czy finansowe są załatwione zawsze na czas, a tym samym można skupić się na prowadzeniu firmy.

Artykuł przygotowany we współpracy ze specjalistami z Krakowskiego Biura rachunkowego https://chandonwaller.pl/

 

Autor

BiznesFinanse.pl

Ogólnopolski portal o Biznesie i Finansach

Zobacz również

Kontakt

E-mail: kontakt@biznesfinanse.pl

Ogólnopolski portal o Biznesie i Finansach.

 

W przypadku zainteresowania reklamą zapraszamy do kontaktu za pośrednictwem agencji marketingowej:

 

reklamodawca@brand.ceo