Szkolenia BHP - czy warto korzystać z firm szkoleniowych?

Przed zatrudnieniem nowego pracownika, pracodawca ma obowiązek przeszkolenia kadry z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Szkolenia BHP są bardzo istotne dla funkcjonowania firmy, bo dzięki wiedzy z nich wyniesionych pracownicy minimalizowane jest ryzyko zagrożenia życia lub zdrowia w trakcie wykonywania czynności zawodowych. Fakt, że szkolenia BHP są obowiązkowe wymusza na pracodawcach decyzję w jaki sposób i je przeprowadzić. W tym artykule przyjrzymy się najważniejszym zagadnieniom z zakresu szkoleń BHP i odpowiemy na pytanie czy warto do ich przeprowadzenia wynająć zewnętrzną firmę.

 

Obowiązek przeprowadzenia szkolenia BHP

 

Obowiązek przeprowadzenia szkolenia BHP wynika z przepisów prawa pracy. Wszyscy pracodawcy muszą przeprowadzić szkolenie z bezpieczeństwa i higieny pracy każdemu pracownikowi, przed jego przystąpieniem do pracy. W zakres takiego szkolenia wchodzi nie tylko reagowanie na niebezpieczne zdarzenia w trakcie pracy, ale także wszystkie zagrożenia wynikające ze specyfiki danego stanowiska i występujące w związku z nimi ryzyka. Szkolenia przeprowadzane przed zatrudnieniem pracownika to szkolenia wstępne.

 

Szkolenia okresowe mają dość podobne założenia, jednak ich celem jest przede wszystkim przypomnienie pracownikom wszystkich zasad BHP oraz zapoznanie ich z nowościami technologicznymi i procesowymi dot. bezpieczeństwa. Szkolenia okresowe także są obowiązkowe, co wynika z oczywistego faktu - wiedzę trzeba odświeżać i raz na czas upewniać się, że jest ona aktualna w firmie. W przypadku polskiego prawodawstwa, szkolenia okresowe powinny być organizowane minimum raz na 5 lat.

 

Czy obowiązek przeprowadzenia szkolenia wstępnego dotyczy każdego pracownika? To pytanie często zadają sobie pracownicy i pracodawcy i odpowiedź nie jest oczywiste: nie każdy pracownik musi przejść przez wstępne szkolenie BHP.

 

Sytuacjami, w których szkolenie BHP jest nieobowiązkowe, są przypadki gdzie pracownik ma już zaświadczenie o odbyciu szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy w innej firmie, ale na tym samym stanowisku. Może być też tak, że pracownik przeszedł to szkolenie w tej samej firmie i zmienił stanowisko pracy, jednak obowiązki wynikające z nowego stanowiska były już zawarte w poprzednim. Ostatnią sytuacją, gdzie nie trzeba ponownie przejść szkolenia BHP, jest sytuacja w której pracownik zmienia jedynie formę umowy pracowniczej.

 

Korzystanie z firm szkoleniowych do przeprowadzenia szkolenia BHP

 

Częstym rozwiązaniem w firmach jest wynajęcie do przeprowadzenia szkolenia BHP firmy szkoleniowej, takiej jak Control BHP. Jest to powszechna praktyka, ponieważ w takich firmach zawsze wiedza jest na najwyższym poziomie, a szkolenia prowadzą profesjonaliści z doświadczeniem i aktualnymi informacjami dot. przepisów prawa pracy i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Pracodawców do takiego rozwiązania często przekonuje też fakt oszczędności. Co mamy na myśli? Firmy szkoleniowej nie trzeba zatrudnić i utrzymywać, tylko można wynająć w momentach, kiedy szkolenie jest niezbędne. Duża wiedza, profesjonalizm i możliwość oszczędności to główne powody, dla których firmy decydują się na korzystanie z usług firm szkoleniowych do przeprowadzenia szkoleń BHP.

 

Autor

BiznesFinanse.pl

Ogólnopolski portal o Biznesie i Finansach

Zobacz również

Kontakt

E-mail: kontakt@biznesfinanse.pl

Ogólnopolski portal o Biznesie i Finansach.

 

W przypadku zainteresowania reklamą zapraszamy do kontaktu za pośrednictwem agencji marketingowej:

 

reklamodawca@brand.ceo